Brak komentarzy

Poradnik inwestora, czyli prosta droga do wymarzonego domu

Ustalenie koncepcji inwestycji – wybór działki

Klient najpierw powinien się zastanowić jakie są jego oczekiwania co do samego budynku . Czy chciałby budować budynek parterowy piętrowy bądź piętrowy? Czy jest potrzebna piwnica itp. oraz z jakimi kosztami należy się zmierzyć. Dla tego odpowiedzi na powyższe pytania powinny być wykładnią w poszukiwaniu idealnej działki. Dlaczego? Dlatego że dla każdej utworzonej działki dedykowane są szczegółowe warunki zabudowy dyktujące między innymi kształt i charakter zabudowy.

Wybór projektu.

(dlaczego projekt gotowy a nie indywidualny)

Jak mamy już wymarzoną działkę warto zaplanować odpowiedni budynek. Przy wyborze projektu należ wziąć pod uwagę dane charakterystyczne z decyzyjni o warunkach zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego oraz preferencje klienta. W tym miejscu doskonale spisuje się nasza metawyszukiwarka, która przedstawi Państwu tylko oczekiwane propozycje projektów spośród kilkunastu tysięcy szt.

Przygotowanie dokumentacji do pozwolenia na budowę.

Jest to w gruncie rzeczy bardzo złożona część całego przedsięwzięcia. Głównym elementem przygotowania dokumentacji jest przygotowanie adaptacji projektu gotowego. Co to adaptacja? Jest to procedura związana z przystosowaniem projektu typowego do konkretnych warunków panujących na Państwa działce. Procedura ta obejmuje przede wszystkich podstawowe czynności związane z sprawdzeniem konstrukcji budynku czyli wytrzymałość fundamentów i dachu. Procedura ta może być rozszerzona na podstawie dodatkowych kryteriów zawartych w warunkach zabudowy.W przypadku części woj. pomorskiego proponujemy ze skorzystania z usługo naszej firmy GeoCentrum. lokalny projektant powinien wykonać adaptacje najlepiej, ponieawż najłatwiej będzie mu skoordynować kilka składowych takich jak mapa do celów projektowych badania gruntu czy niezbędne uzgodnienia

Realizacja inwestycji

W momencie uzyskania jednej z najważniejszych decyzji w życiu, czyli pozwolenia na budowę stają Państwo przed kolejnymi wyzwaniami dotyczącymi samej budowy. Jest kilka metod takiej realizacji. Jedną z nich jest zlecenie wykonania całego domu firmie oferującej swoje usługi wykonując budynek „pod klucz”, a w dalszej części zostaje aranżacja i umeblowanie mieszkania. Druga z najważniejszych metod to budowa systemem gospodarczym. Charakteryzuje się ona zdecydowanie większym zaangażowaniem inwestora w każdy nawet najdrobniejszy etap budowy.

Każda z w/w metod ma swoje plusy i minusy. Ważne jest to, że w budowie pod klucz inwestor ustala z głównym wykonawcą wszystkie szczegóły budowy a potem jedynie robi odbiory uzgodnionych etapów budowy. Z koleni budowa systemem gospodarczym jest bardziej absorbująca inwestora. Jednak zdecydowaną zaletą jest to, że inwestor ma pełną kontrolę nad wszystkimi etapami budowy od tych podstawowych po te najdrobniejsze poprzez samodzielne dobieranie ekip budowlanych i co najważniejsze można spodziewać się dużych oszczędności bez utraty jakości wykonanych robót.

Formalności podczas budowy i oddanie do użytkowania

Każdy inwestor powinien być świadomy, że uzyskanie pozwolenia na budowę to nie koniec formalności budowlanych. Tuż przed rozpoczęciem budowy należy zatrudnić kierowników robót budowlanych i kierownika budowy. Oprócz dozoru poprawności wykonywanych prac budowlanych w kompetencjach kierownika jest również prowadzenie dziennika budowy. Wiedza i kompetencje takich osób są niezbędne aby przeprowadzić inwestora przez przez gąszcz formalności związanych z oddaniem Państwa budynku do użytkowania lub odbioru przez powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego.

Powyższe informacje to jedynie skrawek naszej wiedzy. Proszę pamiętać, że przy zakupie projektu przez naszą firmę (i odbiorze w siedzibie firmy) oferujemy bezpłatne porady inwestorskie gdzie możemy w szczegółach porozmawiać na temat Państwa inwestycji.

Niech budowa będzie jedną z najlepszych przygód w Państwa życiu.

Projekty ARCHON+