Idealny Dom to składowa wielu wyborów ….

Prawidłowy dobór projektu to jedna z najważniejszych decyzji w procesie uzyskani stosownych pozwoleń na budowę. Dlatego niezwykle ważny jest wyczerpujący wywiad pracownika obsługi z klientem na temat jego szczegółowych preferencji dotyczących doboru projektu.

Preferencje klienta to dla biura projektowego główny wyznacznik. Każdy inwestor ma inne podejście do zagadnienia jakim jest wybór projektu gotowego, dlatego pracownie projektowe z którymi współpracujemy dążą do różnorodności prezentowanych projektów tak aby zadowolić każdego Klienta. Bagaż doświadczeń związanych z obecnym lub wcześniejszym mieszkaniem lub domem pozwala inwestorowi wykreować schemat swojego idealnego domu. Duży wpływ na dobór projektu ma również tryb życia  i zainteresowania. Dla potencjalnego sportowca należy przewidzieć dodatkowe miejsce na rowery, narty i gro miejsca na pozostały sprzęt sportowy takie kryteria zadowolą również domowego majsterkowicza lub mechanika amatora. Brak takiego miejsca w domu wcześnie czy później sprowokuje inwestora to wybudowania dodatkowego budynku gospodarczego pod warunkiem, że znajdzie dla niego miejsce na działce. Inwestor będący przedstawicielem pracodawców lub prowadzących działalność jednoosobową pewnie nie wyobraża sobie domu bez pomieszczenia tzw. gabinetu funkcjonalnie połączonego zresztą domu lub z niezależnym wejściem.

Pani domu to osoba, która zazwyczaj chce mieś wszystko pod ręką, dlatego jej zdanie jest bardzo ważne co do funkcjonalności pozostałych pomieszczeń no i przede wszystkim kuchni. Dwa najważniejsze trendy to czy kuchnia ma być otwarta na część dzienną składającą się z holu i salonu, czy też ma być niezależnym zamykanym pomieszczeniem.

Elementem wiążącym wielu inwestorów jest również budżet, w którym z założenia ma zawrzeć się cała inwestycja. Należy jednak pamiętać, że pierwotne założenia w większości przypadków mijają się z rzeczywistością. Na podstawie naszego doświadczenia można śmiało stwierdzić, że wyceny przygotowane podczas planowania budowy domu należy powiększyć o wartość około 10-20% wyliczonej sumy. Wzrost realnego wykonania budynku wynika z faktu iż inwestorzy nie zawsze są w stanie przewidzieć wszystkich kosztów oraz ewentualny wzrost cen niektórych usług w momencie kiedy trzeba będzie je zlecić. Większości osiągalnych kalkulatorów inwestycyjnych i kosztorysów przewiduje wyliczenia dla poszczególnych etapów inwestycji takich jak stan surowy, dach, okna, instalacje tynki, posadzki, elewacje, wykończeniówkę itp. Pomijane są na pozór drobne sprawy takie jak np. opłaty kierownika budowy, transport, stracony czas naszukanie wykonawców i wycen materiałów, rzekome drobiazgi, które ku zdziwieniu inwestora nie wchodziły w zakres robót zleconych wykonawcy, przygotowanie placu budowy między wykonawcami, zagospodarowanie śmieci, ogrodzenie, zagospodarowanie terenu i wiele innych rzeczy, które wychodzą w trakcie realizacji. Są to z pozoru drobne sumy rzędu 500zł, 1000zł lub nieco więcej ale jest ich bardzo dużą ilość, w związku z tym na koniec inwestycji wychodzi naprawdę pokaźna suma. Dlatego licząc siły na zamiary warto wybrać taki projekt aby jego wykonawstwo nie przerosło możliwości finansowych inwestorów.

Wielu inwestorów drażnią zapisy w planie zagospodarowania lub w decyzji o warunkach zabudowy, które w drastyczny sposób dewastują ich plany. Jednak nie ma innej możliwości przy wyborze projektu każdy inwestor musi swoje plany inwestycyjne skonfrontować z w/w zapisami. Chociaż nieliczne, ale są znane przypadki gdy inwestor poznał wszystkie obostrzenia wynikające z zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego zdecydował się na sprzedaż swojej działki. Jednak są to skrajne przypadki ponieważ praktycznie każdy inwestor dokładnie studiuje możliwości zabudowy danej działki jeszcze przed zakupem.

W związku z dużą zawiłości polskich przepisów nie tylko dotyczących zapisów w planie zagospodarowania terenu czy warunkach zabudowy ale również dotyczących prawa budowlanego i pozostały warunków technicznych, bezwzględnie każdy inwestor powinien zasięgnąć rady profesjonalisty z naszej branży. Posiadane doświadczenie wynikające w wieloletniej pracy w zawodzie architekta, projektanta, czy chociażby pracownika obsługi klienta w biurze projektowym jest bezcenna skarbnicą wiedzy, z której warto skorzystać podczas planowania być może najważniejszej inwestycji życia.

Projekty ARCHON+